Boys Open 100m Backstroke - Heats (Declared Winners)

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Charlie BUTCHER10/07/07Boldmere 1:37.18  127 47.63
2.Niklas SAUKKO-PAAVOLA24/04/08NottmLeander 1:43.39  105 51.23
3.Benjamin ELLIOTT01/03/08Strat Sharks 1:52.18  82 53.85
4.Krrish PAWADSHETTI19/12/07Fox Hollies 1:56.82  73 58.01

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Shayan PATEL12/02/07Warley Wasps 1:29.78  161 44.98
2.Zachary MICHAEL14/02/07Orion 1:34.78  137 46.39
3.William MILLICHAMP14/05/07Kingsbury 1:34.97  136 47.41
4.Maximillian Clinton-Ta01/11/06Blythe Barra 1:37.90  124 46.91
5.Sonny Butcher05/04/07Blythe Barra 1:44.51  102 50.48
6.Karl Philipp KRONE15/08/06Orion 1:57.68  71 54.81
 Afonso CAMPINO23/10/06Boldmere DNC     

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Aaron RUBY05/01/06Co Birm'ham 1:18.03  246 38.11
2.Jude DENNING15/01/06Boldmere 1:18.22  244 38.01
3.Corey SMITH03/03/06Co Birm'ham 1:19.72  231 39.05
4.Luke HUCKFIELD07/12/05Warley Wasps 1:25.29  188 41.57
5.James ABULENCIA20/06/06Co Birm'ham 1:25.55  186 41.96
6.Alfie COWIE29/10/05Fox Hollies 1:27.82  172 44.16
7.Stephen MURPHY24/12/05Kingsbury 1:31.00  155 43.68
8.Edward BLYTH27/03/06Orion 1:33.68  142 46.52
9.James NASH12/11/05Strat Sharks 1:35.59  134 46.67
 Joseph Franklin07/02/06Blythe Barra DNC     

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Brooke TOTNEY19/07/04Co Birm'ham 1:12.86  302 35.62
2.Charles WOOD26/11/04Boldmere 1:21.67  214 39.98
3.Lewis CARLESS12/05/05Co Birm'ham 1:24.42  194 41.60
4.Joshua HILL27/05/05Warley Wasps 1:24.48  194 41.42
5.Jake PHILLIPS06/04/05Fox Hollies 1:28.13  171 1:28.13
6.Da'Charn TATT01/01/05Orion 1:40.03  116 47.64
 Karnell NUNES-SMITH28/10/04Orion DQ T 1L     

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Josh Golsby-Taylor20/05/04Blythe Barra 1:13.87  290 36.75
2.Kieran HODSON19/06/04Kingsbury 1:15.30  274 36.66
3.Joshua WALMSLEY26/06/04Warley Wasps 1:15.87  268 37.32
4.Joseph DAY26/02/04Orion 1:19.59  232 38.51
5.Daniel BANKS17/10/03Boldmere 1:20.40  225 39.66

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Finnen AU11/08/02Boldmere 1:09.78  344 33.98
2.James Carson10/02/03Blythe Barra 1:12.80  303 36.30
3.Mathew PARRY04/04/03Boldmere 1:18.65  240 39.41

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Leonids Sarigins04/07/01Blythe Barra 1:01.04  514 29.65
2.Jamie KEYTE14/09/97Perry B & TS 1:05.14  423 30.87
3.Callum Mitchell28/03/01Blythe Barra 1:07.18  386 32.18
4.Jonathan BAKER15/11/00Warley Wasps 1:07.91  373 32.89
5.Aaron GILBERT04/04/98Orion 1:16.13  265 36.33
6.Drew RIMMER31/10/00Perry B & TS 1:18.64  240 38.29
7.Yu CHOW14/06/01Boldmere 1:23.36  202 39.32
 Yusuf AHMAD09/04/02Orion DQ T 1L     

Disqualification Codes

UP