Boys Open 200m IM - Heats (Declared Winners)

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.William VINEY09/08/07Orion 3:14.72  178 43.421:32.452:31.91
2.Charlie BUTCHER10/07/07Boldmere 3:33.72  134 49.891:42.142:46.65
3.Oliver ROSSIER09/11/07Strat Sharks 3:39.96  123 54.241:48.102:52.48
4.Damien BATCHELOR18/09/07Boldmere 3:50.23  107 54.061:50.622:57.98
 Joel HARRIS08/04/08Perry B & TS DNC       
 Benjamin ELLIOTT01/03/08Strat Sharks DQ SA 1L       

Disqualification Codes

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.Clark HOPKINSON17/07/06Co Birm'ham 2:57.22  236 39.621:24.422:17.50
2.Omar MAAMOUN07/03/07Boldmere 3:09.55  193 42.191:29.342:28.44
3.Luke SARGENT20/01/07Boldmere 3:15.00  177 43.491:32.382:33.02
4.Alistair RISTOV02/01/07Strat Sharks 3:18.40  168 48.211:37.002:35.96
5.Zachary MICHAEL14/02/07Orion 3:18.83  167 47.481:38.922:37.31
6.Isaac WALTON24/04/07Fox Hollies 3:22.71  158 48.081:36.822:37.60
7.William MILLICHAMP14/05/07Kingsbury 3:24.52  154 50.681:42.442:42.84
8.Karl Philipp KRONE15/08/06Orion 4:01.25  93 54.841:55.843:08.71
 Shayan PATEL12/02/07Warley Wasps DNC       
 Austin HOWELLS31/01/07Strat Sharks DQ SA 2L       
 Calum GIBBONS13/05/07Perry B & TS DQ T 1L       
 Thomas PARRY30/05/07Boldmere DQ T 3L       
 Maximillian Clinton-Ta01/11/06Blythe Barra DQ T 4L       

Disqualification Codes

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.James FROGGATT21/08/05Co Birm'ham 2:45.64  289 35.741:17.802:08.25
2.Corey SMITH03/03/06Co Birm'ham 2:47.80  278 35.681:18.892:10.13
3.Aaron RUBY05/01/06Co Birm'ham 2:50.26  266 38.391:20.612:14.01
4.James ABULENCIA20/06/06Co Birm'ham 2:54.31  248 40.311:26.932:16.23
5.Jude DENNING15/01/06Boldmere 2:57.60  235 40.251:24.252:17.72
6.Jack ATKINS23/02/06Boldmere 3:04.22  210 42.711:28.722:25.77
7.Alfie COWIE29/10/05Fox Hollies 3:13.07  183 42.901:31.082:30.16
8.Edward BLYTH27/03/06Orion 3:18.50  168 45.501:36.932:38.46
9.Reece HOLT10/05/06Boldmere 3:20.04  164 46.001:35.892:36.69
10.Alexander BARTLETT05/09/05Strat Sharks 3:21.09  162 45.421:36.202:36.77
11.Samuel ROTHERHAM28/05/06Orion 3:42.97  118 55.471:47.402:52.55
 Joseph Franklin07/02/06Blythe Barra DNC       
 Stephen MURPHY24/12/05Kingsbury DQ SA 2L       
 Luke HUCKFIELD07/12/05Warley Wasps DQ SL 4L       

Disqualification Codes

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.Brooke TOTNEY19/07/04Co Birm'ham 2:36.49  343 35.771:15.742:00.56
2.Karnell NUNES-SMITH28/10/04Orion 2:42.23  308 37.341:19.982:05.54
3.Harvey HIGGINS09/01/05Co Birm'ham 2:43.04  304 36.981:18.222:07.61
4.Charles WOOD26/11/04Boldmere 2:49.73  269 37.991:21.352:12.19
5.Lewis CARLESS12/05/05Co Birm'ham 2:53.82  250 39.091:22.922:16.18
6.Noah SOUTHGATE24/12/04Boldmere 2:53.97  250 38.391:24.772:16.73
7.Jadyn MANNING06/08/04Warley Wasps 3:02.87  215 43.011:31.202:22.69
8.Samuel WOODHALL27/06/05Boldmere 3:04.20  210 41.731:32.022:23.83
 Da'Charn TATT01/01/05Orion DQ T 3L       
 Theodore REINARZ15/01/05Orion DQ T 3L       

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.Thomas Beech21/09/03Blythe Barra 2:32.33  372 34.171:16.371:58.71
2.Tom GARNER15/03/04Fox Hollies 2:34.38  358 33.201:14.732:00.78
3.Josh Golsby-Taylor20/05/04Blythe Barra 2:41.25  314 36.381:16.802:05.27
4.Samuel COOPER15/09/03Boldmere 2:46.47  285 37.101:23.082:09.05
5.Tobias CAREY14/04/04Warley Wasps 2:54.71  247 35.911:21.152:15.82
 John ROBERTS16/07/03Kingsbury DQ ST       

Disqualification Codes

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.Myles Harris14/12/02Blythe Barra 2:29.37  395 32.131:12.141:56.79
2.Finnen AU11/08/02Boldmere 2:33.69  362 32.201:09.991:55.93
3.Nathanael MANNING12/10/02Warley Wasps 2:38.16  333 35.171:15.992:03.35
4.James Carson10/02/03Blythe Barra 2:41.36  313 34.881:15.532:05.54
 William COOPER05/04/03Boldmere DNC       

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.Leo KARSKI29/08/01Boldmere 2:14.14  545 28.001:02.241:42.13
2.James GOODWIN14/05/02Boldmere 2:20.91  470 29.841:07.761:50.33
3.Dominic SOULSBY18/01/02Warley Wasps 2:25.81  425 30.601:07.081:51.65
4.Aaron GILBERT04/04/98Orion 2:41.20  314 35.011:18.722:05.96
5.Drew RIMMER31/10/00Perry B & TS 2:41.83  310 33.071:15.132:08.71
 John CURTIS15/12/98Boldmere DNC       
 Kartik SAREEN19/01/00Orion DQ T 3L       

Disqualification Codes

UP