Boys Open 400m Freestyle - Heats (Declared Winners)

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 
1.William VINEY09/08/07Orion 6:04.97  196 
 50m 41.37100m 1:27.85150m 2:14.96200m 3:01.93250m 3:49.00300m 4:35.42350m 5:21.46400m 6:04.97
2.Charlie BUTCHER10/07/07Boldmere 6:24.24  168 
 50m 41.63100m 1:30.01150m 2:19.41200m 3:07.82250m 3:57.20300m 4:47.45350m 5:36.47400m 6:24.24
3.Oliver ROSSIER09/11/07Strat Sharks 7:08.33  121 
 50m 45.59100m 1:39.43150m 2:33.52200m 3:29.12250m 4:24.04300m 5:19.55350m 6:15.74400m 7:08.33
4.Oliver Haywood12/09/07Blythe Barra 7:13.40  117 
 50m 46.64100m 1:40.56150m 2:36.69200m 3:31.37250m 4:26.20300m 5:21.28350m 6:17.40400m 7:13.40
5.Jake GRAY21/10/07Strat Sharks 7:19.08  112 
 50m 46.69100m 1:44.57150m 2:41.15200m 3:36.93250m 4:33.32300m 5:31.15350m 6:28.24400m 7:19.08

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 
1.Omar MAAMOUN07/03/07Boldmere 5:53.77  215 
 50m 39.11100m 1:24.61150m 2:10.65200m 2:57.11250m 3:42.61300m 4:28.59350m 5:12.55400m 5:53.77
2.William MILLICHAMP14/05/07Kingsbury 5:54.37  214 
 50m 39.29100m 1:24.32150m 2:10.79200m 2:55.60250m 3:41.11300m 4:24.27350m 5:10.03400m 5:54.37
3.Isaac WALTON24/04/07Fox Hollies 6:18.15  176 
 50m 40.65100m 1:27.30150m 2:14.97200m 3:03.35250m 3:52.09300m 4:41.60350m 5:31.09400m 6:18.15
4.Zachary MICHAEL14/02/07Orion 6:23.01  170 
 50m 41.93100m 1:30.90150m 2:20.86200m 3:10.35250m 3:58.98300m 4:50.29350m 5:38.76400m 6:23.01
5.Thomas HILL14/09/06Boldmere 6:48.11  140 
 50m 42.09100m 1:32.66150m 2:26.52200m 3:19.26250m 4:12.50300m 5:05.81350m 5:59.56400m 6:48.11
6.Mason CARLESS12/06/07Perry B & TS 6:59.62  129 
 50m 44.19100m 1:37.36150m 2:31.20200m 3:25.07250m 4:19.83300m 5:13.67350m 6:07.27400m 6:59.62

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 
1.Aaron RUBY05/01/06Co Birm'ham 5:06.49  332 
 50m 33.91100m 1:12.17150m 1:51.17200m 2:31.05250m 3:10.36300m 3:50.24350m 4:29.40400m 5:06.49
2.Luke HUCKFIELD07/12/05Warley Wasps 5:08.48  325 
 50m 35.03100m 1:14.34150m 1:53.72200m 2:33.84250m 3:13.39300m 3:53.08350m 4:32.14400m 5:08.48
3.Jude DENNING15/01/06Boldmere 5:21.51  287 
 50m 35.46100m 1:16.44150m 1:58.12200m 2:40.23250m 3:22.43300m 4:04.08350m 4:44.26400m 5:21.51
4.Jack ATKINS23/02/06Boldmere 5:37.27  249 
 50m 38.19100m 1:21.47150m 2:05.38200m 2:49.85250m 3:33.72300m 4:18.18350m 5:00.04400m 5:37.27
5.Edward BLYTH27/03/06Orion 5:58.20  208 
 50m 42.41100m 1:30.12150m 2:16.45200m 3:02.36250m 3:47.29300m 4:32.42350m 5:16.29400m 5:58.20
6.Henry DOGGETT29/04/06Strat Sharks 6:50.44  138 
 50m 42.69100m 1:34.29150m 2:26.29200m 3:19.32250m 4:13.24300m 5:07.08350m 6:00.32400m 6:50.44
7.Samuel ROTHERHAM28/05/06Orion 6:57.92  130 
 50m 47.77100m 1:41.17150m 2:36.25200m 3:31.00250m 4:22.50300m 5:16.67350m 6:08.16400m 6:57.92

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 
1.Brooke TOTNEY19/07/04Co Birm'ham 4:49.91  392 
 50m 33.25100m 1:09.87150m 1:47.22200m 2:24.43250m 3:01.28300m 3:38.40350m 4:15.23400m 4:49.91
2.Shyan MARRIE07/05/05Orion 5:19.61  292 
 50m 34.87100m 1:14.06150m 1:55.04200m 2:36.27250m 3:17.61300m 3:58.51350m 4:40.11400m 5:19.61
3.Samuel WOODHALL27/06/05Boldmere 5:30.50  264 
 50m 36.87100m 1:18.54150m 2:01.19200m 2:42.76250m 3:25.16300m 4:08.40350m 4:50.28400m 5:30.50
4.Joshua HILL27/05/05Warley Wasps 5:34.40  255 
 50m 36.50100m 1:18.35150m 2:01.60200m 2:44.86250m 3:29.05300m 4:12.37350m 4:55.48400m 5:34.40

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 
1.Josh Golsby-Taylor20/05/04Blythe Barra 4:48.21  399 
 50m 33.40100m 1:10.25150m 1:47.42200m 2:24.62250m 3:01.19300m 3:38.29350m 4:14.36400m 4:48.21
2.Thomas Beech21/09/03Blythe Barra 4:48.43  398 
 50m 32.58100m 1:09.12150m 1:46.48200m 2:23.75250m 3:00.90300m 3:37.85350m 4:14.53400m 4:48.43
3.Tobias CAREY14/04/04Warley Wasps 5:06.58  331 
 50m 34.34100m 1:13.63150m 1:53.15200m 2:33.09250m 3:12.99300m 3:53.15350m 4:31.89400m 5:06.58
4.John ROBERTS16/07/03Kingsbury 5:10.16  320 
 50m 33.41100m 1:11.10150m 1:50.60200m 2:31.84250m 3:12.85300m 3:53.80350m 4:33.44400m 5:10.16
5.Samuel COOPER15/09/03Boldmere 5:14.97  306 
 50m 34.10100m 1:13.39150m 1:54.61200m 2:35.89250m 3:16.49300m 3:56.95350m 4:37.59400m 5:14.97

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 
1.Solomon LANGSTON15/04/03Boldmere 4:40.48  433 
 50m 30.48100m 1:04.42150m 1:40.07200m 2:15.44250m 2:51.88300m 3:28.64350m 4:05.19400m 4:40.48
2.Nathanael MANNING12/10/02Warley Wasps 4:55.96  368 
 50m 32.02100m 1:08.07150m 1:45.14200m 2:23.16250m 3:01.91300m 3:41.87350m 4:20.07400m 4:55.96

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 
1.James GOODWIN14/05/02Boldmere 4:28.66  493 
 50m 29.96100m 1:04.19150m 1:39.02200m 2:12.62250m 2:47.23300m 3:22.00350m 3:56.12400m 4:28.66
2.Jamie KEYTE14/09/97Perry B & TS 4:32.05  474 
 50m 30.04100m 1:03.52150m 1:38.80200m 2:14.01250m 2:49.50300m 3:24.04350m 3:58.78400m 4:32.05
3.Jonathan BAKER15/11/00Warley Wasps 4:35.17  458 
 50m 30.99100m 1:05.28150m 1:40.95200m 2:16.73250m 2:52.18300m 3:27.64350m 4:03.11400m 4:35.17
 Leonids Sarigins04/07/01Blythe Barra DQ FI 16L    

Disqualification Codes

UP