Girls Open 100m Backstroke - Heats (Declared Winners)

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Isobel GREENALL12/11/07Strat Sharks 1:37.14  181 48.11
2.Katherine PRIDHAM23/07/07Strat Sharks 1:43.75  149 50.94
3.Ruby Joyce14/09/07Blythe Barra 1:56.94  104 55.79
4.Mia WOODHALL02/12/07Boldmere 1:56.96  104 54.68
5.Louise KRONE24/01/08Orion 1:59.89  96 59.11
 Gracie ROBERTS23/09/07Orion DQ T 3L     

Disqualification Codes

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Imogen KIELSTRA26/07/06Co Birm'ham 1:20.48  319 38.94
2.Poppy COUZENS25/05/07Co Birm'ham 1:25.54  266 40.83
3.Molly Vondrak06/10/06Blythe Barra 1:31.43  218 44.94
4.Laila JOHNGIR26/11/06Orion 1:32.07  213 45.20
5.Cassie LEA13/03/07Strat Sharks 1:32.54  210 45.04
6.A J MCNEIL06/07/06Fox Hollies 1:34.59  196 45.99
7.Maisie ROSEWELL19/04/07Strat Sharks 1:36.50  185 46.49
8.Gracie WAIN27/02/07Strat Sharks 1:36.65  184 48.38
9.Rebecca Prosser30/03/07Blythe Barra 1:39.67  168 47.62
10.Isabelle CLARKSON09/01/07Orion 1:40.86  162 49.68
11.Poppy READ04/02/07Boldmere 1:42.11  156 49.69
12.Keturah HILL16/04/07Warley Wasps 1:42.22  156 49.92
 Kianna HUGHES28/04/07Perry B & TS DQ T 1L     

Disqualification Codes

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Gracie COMYN16/09/05Co Birm'ham 1:11.28  460 34.69
2.Sofia KNIGHT22/09/05Co Birm'ham 1:14.02  410 36.38
3.Rebecca GULLIVER26/07/05Perry B & TS 1:16.76  368 37.62
4.Maia NOONAN10/05/06Co Birm'ham 1:19.96  325 39.00
5.Rebecca MORRISON12/08/05Strat Sharks 1:22.49  296 40.10
6.Ruby GURUNG10/05/06Co Birm'ham 1:22.79  293 39.34
7.Kiera PHILLIPS11/11/05Co Birm'ham 1:23.20  289 40.80
8.Lucy Beech19/06/06Blythe Barra 1:24.37  277 40.62
9.Grace LEE-SINCLAIR28/09/05Boldmere 1:25.28  268 40.32
10.Phoebe WILLIAMS23/02/06Boldmere 1:25.83  263 41.82
11.Jodie ANDREWS06/01/06Bilston 1:27.11  252 42.73
12.Georgia PRIDHAM09/01/06Strat Sharks 1:32.66  209 45.70
13.Harriet NOYES18/10/05Strat Sharks 1:34.44  197 -
14.Jahnvi PATEL16/08/05Warley Wasps 1:40.29  165 48.78
15.Madison FRANCIS-TAYLOR30/09/05Orion 1:40.74  163 -
 Rosie DEACON03/01/06Boldmere DNC     
 Abbie ARTHUR18/10/05Boldmere DNC     
 Aahana Jain10/08/05Blythe Barra DQ T 2L     

Disqualification Codes

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Evie FLOATE09/03/05Co Birm'ham 1:14.33  405 36.43
2.Eve SALMON-HODGES24/10/04Warley Wasps 1:14.46  403 36.35
3.Ellie-Poppy TURNER11/11/04Co Birm'ham 1:14.98  395 36.68
4.Rachel NASH11/08/04Co Birm'ham 1:18.65  342 38.53
5.Lowri BEVAN25/10/04Boldmere 1:23.35  287 39.81
6.Annamaria MAAMOUN08/06/05Boldmere 1:26.91  253 42.25
7.Beth Morris25/02/05Blythe Barra 1:29.59  231 43.61
8.Elizabeth PULLEY24/08/04Boldmere 1:30.28  226 44.46
9.Daya BACHADA12/01/05Boldmere 1:32.46  210 43.92
10.Rebecca ASHTON26/04/05Orion 1:37.96  177 45.47

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Phoebe TOOTH25/06/04Chase 1:10.23  481 34.44
2.Irisha POWELL14/04/04Boldmere 1:11.97  447 34.31
3.Niamh BEVAN05/10/03Orion 1:12.23  442 35.29
4.Grace Galligan22/07/03Blythe Barra 1:20.00  325 38.85
5.Hannah PENNY06/04/04Strat Sharks 1:20.71  316 39.39
6.Isobel POWERS09/09/03Boldmere 1:21.60  306 40.11
7.Rosie Franklin30/11/03Blythe Barra 1:24.53  275 41.48
8.Ishani PATEL01/09/03Warley Wasps 1:26.66  256 42.85
9.Lujayn ISMAIL03/01/04Orion 1:34.76  195 46.02
10.Wai-Guin MILLS13/01/04Orion 1:35.68  190 46.77
11.Gillian TUCKER19/03/04Orion 1:39.06  171 47.90
 Charlotte JONES21/04/04Boldmere DQ T 1L     

Disqualification Codes

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Lily MASSEY21/03/03Boldmere 1:08.17  526 33.73
2.Imogen MOSS12/01/03Pioneer 79 1:11.11  463 34.40
3.Georgina IRELAND25/06/03Strat Sharks 1:14.00  411 35.50
4.Freya Lindsay10/07/02Blythe Barra 1:16.23  376 36.61
5.Jodie CARREON04/12/02Orion 1:17.07  364 37.29
6.Holly BLOOR05/03/03Boldmere 1:19.27  334 37.54
7.Mollie GOLDSTONE28/11/02Boldmere 1:23.20  289 40.16
 Alex THORNTON19/09/02Fox Hollies DNC     
 Tascha WARD30/05/03Fox Hollies DNC     

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Kate RAINSFORD01/06/01Kingsbury 1:07.29  546 33.02
2.Holly CLUTTERBUCK13/01/02Boldmere 1:10.68  471 33.85
3.Beatrice ADAMS15/09/01Boldmere 1:10.71  471 34.36
4.Molly SHERRIFF01/10/01Boldmere 1:12.18  443 35.28
5.Maia BOYLE14/06/00Boldmere 1:14.26  406 35.70
6.Lauren PENNY19/11/00Strat Sharks 1:15.98  379 36.68
7.Rosa DAY19/04/02Orion 1:15.99  379 37.04
8.Alice MILLER26/08/98Orion 1:16.81  367 37.28
9.Hannah Devenport21/03/02Blythe Barra 1:21.01  313 39.59
10.Evie GARNER15/06/00Fox Hollies 1:24.10  280 40.95
11.Rebecca CARTWRIGHT21/04/02Warley Wasps 1:28.35  241 44.33
12.Tully KEARNEY11/04/97Boldmere 1:36.42  185 46.95

UP